ENERJİSA HAKKINDA

tarafından
346
ENERJİSA HAKKINDA

            1996 yılında Sabancı şirketlerinin elektrik gereksinimlerini karşılamak amacı ile kurulan Enerjisa giderek artan kapasitesi ile ülkemizin en çok gelirine sahip yüksek cirolu firmaları arasında ilk 30 firmadan biri olmuştur. Elektrik zincirinin tüm aşamalarında değer oluşturma çalışan firma, büyük bir portföy hedeflemiştir. Ayrıca Pazar ve müşteri odaklı iş modelleri ile de verimliliği oldukça üst düzeyde olmaktadır.

            Teknolojiyi esas alan firma üretim ve dağıtım konusunda sratejik çalışmaları ile de ülkemizin büyüyen ve gelişen lider oyuncuları arasında sayılmaya başlandı. 2013 yılının Nisan ayından bu yana Enerjisa dünya çapında en büyük özel elektrik ve doğalgaz firmalarından biri olan E ON ile yüzde 50 ortaklık sürecini başlatmıştır. Elektrik alanında üretimden satışa kadar dört ana kolda hizmetler sunan firma bu çalışmalarına ek olarak doğalgaz alanında da gelişen çalışmalar yönetmektedir. Çevre uyumlu santraller içerisinde 3600 MW güce sahip santraller bulunuyor. Yenilebilir enerjiye dayalı olarak üretilen bu enerjide karbon azalttım fırsatları da kullanılmaktadır.

            9 milyon müşteriye ulaşan Enerjisa 14 ilde yaklaşık olarak 20 milyon kullanıcıya dağıtım yapmaktadır. Sektör içerisindeki fırsatları değerlendiren firma ortakları başta olmak üzere müşterileri, çalışanları ve tedarikçileri ile toplum içerisinde değer oluşturmayı hedeflemektedir. Doğalgaz, dağıtım, satış, ticaret ve üretim alanında faaliyetlerini değerlendiren çatı şirket olan firma bu alanda farklı operasyonel şirket ile de çalışmalarını sürdürmektedir.