ENKA HAKKINDA

tarafından
371
ENKA HAKKINDA

            1957 yılında kurulan Enka Şarık Tara tarafından kurulmuştur. Dünya çapında bir mühendislik ve inşaat firması olmakta ve Türkiye merkezli olarak çalışmalarını mühendislik- inşaat, enerji, gayrimenkul, ticaret alanlarında sürdürmektedir. Ülkemizin en büyük inşaat şirketi olan firma 1982 yılından bu yana ENR arasında yer alıyor. ENR en iyi uluslararası müteahhitler anlamında olmaktadır.

            Şuan ki şirket yönetimi üçüncü kuşak aile temsilcilerine aittir. Ülkemizin en değerli markalarından biri olan Enka yaptığı son çalışmalarla şirketin başlıca faaliyet alanlarını yürüterek 3,5 milyar dolar iş hâcemi ortaya koymuştur. Firmanın 6 Milyar dolardan fazla piyasa değeri Borsa İstanbul üzerinden halka arz edilmektedir. Şimdiye kadar toplamda 7 milyar ABD doları ile sözleşme bedeli tamamlanmıştır. Bu da 121 proje olarak tanımlanabilir. Yurt dışında ise 36 Milyar ABD Doları sözleşme bedeli tamamlanmış ve bu sözleşmelerde tam olarak 380 projeye imza atılmıştır.

            Ülkemizin geliri en çok firmaları arasında yer alan Enka mühendislik alanındaki uzmanlığında geleneksel disiplinler, inşaat, mimari, elektrik ve mekanik yapı mühendislikleri de şeklinde sürdürülmektedir. Firma çalışmalarında mühendislik, imalat, satın alma, bakım, inşaat ve proje yönetimi gibi alanların entegrasyonunu çok başarılı bir şekilde tamamlamaktadır. Bu çalışmaların yanında basınçlı ekipman, enstrümantasyon ve kontrol alanları olarak ta mekanik tasarımlar bulundurmaktadır. Firma genel olarak projelerini en verimli bir şekilde inşa edebilmek ve işletilebilmesi için tasarlamalarını ilk evreden başlayarak yapmaktadır.