FORD OTOSAN HAKKINDA

tarafından
542
FORD OTOSAN HAKKINDA

            1959 yılında kurulmuş Türk otomotiv şirketi olan Ford Otosan A.Ş. 1997 yılında Koç Holding ve Ford hisselerinin eşitlenmesi ile bu adı almıştır. 1966 ve 1984 yılları arasında Anadol marka araç üretimleri yapan fabrika, ilerleyen dönemlerde Courier, Connect, Transit, Escort, Taunus gibi Ford modellerinin üretimlerini de yapmıştır. Bünyesinde Eskişehir, Kocaeli, İstanbul gibi şehirlerde fabrikaları bulunuyor. Ve 10000’in üzerinde çalışanları bulunuyor.

            Araç ihracatının yanında Ford Otosan A.Ş. son yıllarda mühendislik ihracatı da yapmaktadır. 2014 yılında hizmete giren Sancaktepe Araştırma ve Geliştirme merkezi ile büyümeye devam eden firma ülkemizin en çok ihracat yapan ilk üç şirketinden biri olmuştur. Yıllık gelir bakımından da ülkemizde ilk ona giren firma yıllık 10000 üzerinde geliri bulunuyor. Yıllık 415 bin ticari araç üreten firma 140 bin aktarma ünitesi ile de üretim kapasitesine sahip olmaktadır. Genel olarak FORD Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim merkezi olmaktadır. Ülkemizde bulunan firma ise hafif ticari araç kategorisinde destek merkezi olarak görev yapmaktadır.

            1928 yılında Vehbi Koç, Ankara da Ford bayisi olmuştu. Bu Ford Otosan A.Ş. ilk temelleri olarak sayılabilir. 1959 yılında ise Otosan A. Ş kurulmuştur. 1961 yılında minibüs üretimine başlayan firma, 1965 yılında D120 kamyon üretime başlamıştır. Giderek kendini geliştiren firma ülkemizdeki en büyük firmalar arasında yerini almıştır.