GÜBRETAŞ HAKKINDA

tarafından
573
GÜBRETAŞ HAKKINDA

            1952 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan Gübretaş, resmi olarak 1953 yılında faaliyete geçmiştir. Firma Türk çiftçisinin kimyevi gübrelerden yararlanabilmesi için Ziraat Bankası öncülüğünde kurulmuştur. İki yıl sonra Sarıseki merkezinde ülkemizin ilk kimyevi gübre fabrikası kurulmuştur. Üretim kapasitesi yılda 100000 ton olmakta ve fabrikada NSP gübresi de aynı yıl içerisinde satışa sunulmuştur.

            1961 yılında İzmit Yarımca merkezde aynı üretim kapasitesine sahip bir fabrika daha kurulmuştur. Sonraki dönemlerde bu fabrikaya iskele inşa edilir ve bu şekilde yurt dışından tedarik edilen hammaddelerin tahliyesi çok daha hızlı yapılmaya başlanır. İçerdiği etkin madde ile 1968 yılında TSP üretimine de başlanacaktır. Kendini sürekli geliştiren Gübretaş firması için yatırımları ile öne çıktığı yıl 1974 olacaktır. Piyasada artan talepleri karşılayabilmek açısından üretim kapasitesi 185000 tona çıkarılacaktır. Bunlara ek olarak 75000 ton kapasiteye sahip olan fosforik asit ünitesi işletmeye alınacaktır.

            Kompoze Gübre üretimi de daha fazla bitki besin maddesi bulunan üretim gerçekleştirmesini sağlayacaktır. Bunun için üç yıl süren proje çalışması yapılmış ve 200000 ton kapasiteli kompoze gübre ünitesi 1975 yılında kurulmuştur. Genel olarak bakıldığında özellikle son on yıl içerisinde yatırım hamleleri ile istikrarlı bir şekilde yükselen firma en son 1 milyon 740 bin tonluk satış rekorunu da kırmıştır. Ülkemizin en çok ciroya sahip ilk 40 firması içerisinde de yer almakta ve NPK yatırımlarının tamamlanması ile de fabrika revizyonları bitirilmiş olmaktadır.