VESTEL HAKKINDA

tarafından
687
VESTEL HAKKINDA

            1984 yılında faaliyete başlayan Vestel 1994 yılından bu yana da çalışmalarını Zorlu Holding olarak sürdürmektedir. Üretim tesisleri Manisa şehrinde yer alıyor. 1,1 milyon metre kare arsa üzerinde kurulu olan Vestel City ülkemizdeki en büyük endüstri kompleksleri arasında yer alıyor. Ayrıca tek lokasyon üzerinden üretimler yapmaktadır. Şirket grubu içerisinde savunma sanayisi, elektrik, elektronik, üretim ve pazarlama gibi departmanlarda bulunuyor.

            Elektronik, beyaz eşya ve dijital ürünler alanlarında faaliyet gösteren Vestel 16’sı yurt dışında olmak üzere toplamda 23 şirketten oluşmaktadır. Beyaz eşya alanında dünyanın önde gelen üreticilerinden olan firma Avrupa TV pazarının da lideri konumundadır. Ülkemizde en çok bilinen on marka arasında da sayılabilmektedir. Üretim tesisleri Manisa dışında Rusya’da da bulunur. Televizyon satışlarında ülkemizde ilk sırada yer alan firma, beyaz eşya kategorisinde ise ülkemizin en büyük üçüncü üreticisi konumundadır. Firma genel olarak üretim yaptığı pek çok ürünün ihracatını da yapmaktadır. Avrupa’daki Pazar payı ise yüzde 35 olmaktadır.

            Sharp, Hitachi, JVC, Toshiba gibi markalarında üretimlerini yapan Vestel toplamda 8 Ar- ge merkezine sahip olmaktadır. Ülkemizde yıllık gelir olarak en yüksek 20 firma arasında yer almakta ve yıllık cirosu 7 milyon dolara yakın olmaktadır. Oyun sektöründe de aktif olmak isteyen firma bu alanda çok fazla varlık gösteremese de Venüs marka cep telefonu ile önemli bir başarı yakalamıştır.